Knihařská dílna: koptská vazba

03.10.2022

Termín a cena: 23.4.'24 /17:30-20:30 h./1100Kč


Já mu říkám skicák, ale co do něj vložíte, bude už jen na vás. Můžete ho použít jako deník, diář, poznámkovník nebo díky kvalitnímu papíru také jako zmíněný skicák. Uvidíte, zamilujte si ho!


Skicák o rozměru A5 vázaný vlastníma rukama, sobě na míru.

Koptská vazba pochází z oblasti severní Afriky. V Egyptě našly tyto vazby datující se do 4.st.n.l. Tato vazba se po staletí používala v oblastech kolem středozemního moře a blízkého východu. Je trošku jiná než ta, na kterou jsme zvyklí, ale je skvěle funkční, praktická a dekorativní.

Pevné desky chrání papíry uvnitř a díky volnému hřbetu vynikne dekorativní sešití. Koptská vazba má otevřený hřbet a tudíž se skvěle otevírá a báječně se do sešitu píše na kterékoliv stránce. Využít tak můžete celou plochu stránky.

Během tohoto workshopu se seznámíte se starobylou koptskou vazbou, kterou zvládnete vyrobit i v domácích podmínkách.

Proč tohle téma?

Odjakživa miluji sešitky, bločky, notýsky...s papírem pracuji už léta, ať už na kurzech, kroužcích, v dílně. V roce 2010 jsme založily řadu Paptoys papírové skládanky pro děti. A odtud už je krátká cesta k lásce jménem knižní vazba. Už několik let jezdím na letní školu grafických technik, kde jsem k vazbě přičichla intenzivněji. V roce 2022 jsem si nadělila kurz knižní vazby, prošla několika workshopy a šiju, lepím a skládám v každé volné chvíli. A teď už si konečně myslím, že to můžu naučit i vás! 

Co vás čeká

  • Skládání papírů do složek a do bloku a jejich lisování
  • Příprava desek a jejich potahování dekorativními papíry. Zhotovit si můžete také koláž z nabídky papírů v naší dílně.
  • Sešití složek bloku spolu s deskami do skicáku
  • Dokončení – přidání gumičky nebo dozdobení stránek razítky

Dílna je vhodná pro začátečníky i pokročilé, ve věku od 12 let.

Max. kapacita 8 osob.

Cena dílny

 Cena 1100 Kč zahrnuje materiál (30x A4, 2x lepenková deska A5, lepidla, potahový materiál, materiál na šití a další) a pomůcky potřebné pro zhotovení sešitu, lektorné, čajíčky i kávičky...

Lektoruje 

Vlaďka Pečínková

Rezervujte si prosíme místo předem na v.pecinkova@k1.cz nebo formulářem níže. Brzy se ozveme.

Máte dotaz ke kurzu, nebo se chcete přihlásit?

 Napište nám!