Kurz výroby pokovených šperků (galvanoplastiky, electroformingu)

06.12.2021

Termín a cena: 16.3 nebo 17.3.'24, 10-16 h. 4720 Kč

Jak zvěčnit přírodní krásu, ozdobit měděnou krajkou minerál, pokovit papírový výkres a houby nás v březnu na workshopu naučí Olga Vondráková, která spojila vědecké znalosti s uměleckým přístupem a kouzlením!

Co vás na kurzu čeká:

Zjednodušeně řečeno, galvanoplastika je elektrochemický proces, který umožňuje na povrch předmětu nanášet vrstvu kovu. Pomocí galvanoplastiky lze v podstatě pokovit cokoliv. My pokovujeme nejrůznější rostliny, jejich květy a listy, ale také kousky kůry, kamínky, lišejníky, houby a krajky. Už několik let pomáháme této čarovné přeměně a nyní jsme se rozhodli podělit se s Vámi o naše výrobní tajemství. Proč? Našemu světu přeci prospěje více krásy! A my věříme, že Vám se bude zvláště dařit.

Ukážeme Vám proces galvanoplastiky od začátku do konce. Poznáte, jak lze pokovit přírodniny, kamínky a minerály. Kromě základních metod Vám ukážeme, jak dělat složité více etapové práce včetně zacházení s patinami. V průběhu tohoto kurzu se dozvíte o vyzkoušených, kvalitních materiálech, které lze touto technikou bezpečně zpracovávat. Také Vám prozradíme, kde nejvýhodněji nakoupit vše potřebné k výrobě šperků. A nakonec v rámci kurzu vytvoříte i svůj vlastní šperk.

Každá účastnice kurzu bude mít k dispozici veškeré vybavení potřebné k výrobě šperků, včetně ochranných pracovních pomůcek.

JAK VYPADÁ PRAKTICKÁ ČÁST A CO SI ODNESETE S SEBOU DOMŮ

Nejprve si povíme něco z teorie o samotném procesu poměďování a seznámí se s potřebným vybavením, pustíme se do praxe:

- ukážu jak sestavit galvanickou lázeň a starat se o ni,

-"uvaříme" elektrolyt podle základního receptu, ale dostanete ode mě ještě tři recepty pro různé potřeby,

- k pokovení si připravíte jeden šperk s použitím minerálu a jeden z lístečku.

-  Protože samotný proces pokovování trvá cca 5-8 hodin, ale vy budete svědky poměďování pouze jednu až dvě hodiny, dostanete ode mě na výběr mnou pokovený polotvar, na kterém si vyzkoušíte broušení, čištění, leštění, patinování a lakování. 

- Pokud nám to čas dovolí, ráda vám ukážu i složitější věci - jak vsazovat do šperků korálky, minerály i sklíčka, dělat závěsy nebo třeba spojit jednotlivé součásti měděného šperku za pomoci cínu a další věci. Samozřejmě odpovím na všechny vaše otázky a s čímkoliv vám pomůžu.

Ve výsledku si odnesete domů vše potřebné k úspěšnému startu vašeho nového koníčku:

  • znalosti o základech procesu galvanoplastiky/elektroformingu,
  • zkušenosti s prací s nářadím, přípravou elektrolytu a sestavením galvanické lázně,
  • manuál, který vám připomene vše, co se na kurzu probíralo,
  • seznam nářadí a vybavení v elektronické podobě,
  • dva polotvary připravené k pokovování,
  • nesmrtelný kousek přírody - vlastní šperk, který vypracujete v průběhu kurzu,
  • přístup do uzavřené skupiny na Facebooku, kterou jsem vytvořila pro lepší komunikaci mezi mnou a ostatními nadšenci této techniky (nicméně účast ve skupině není součástí placeného kurzu, je to něco navíc a protože je to náš společný bezpečný prostor, dobře vybírám, koho vpustím dovnitř),
  • a osvědčení - mé kurzy jsou momentálně jediné v ČR, které jsou akreditované MŠMT!

S sebou si, prosím, vezměte pouze pracovní oblečení a dobrou náladu.

Kurz je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilé.

Počet účastníků: 5-8 osob

Storno podmínky:

Při zrušení účasti do 10 dní před zahájením kurzu bude vrácena celá částka. Při zrušení účasti do 5 dní před zahájením kurzu bude vrácena polovina. Upozorňujeme, že při zrušení účasti 2 dny a méně před zahájením kurzu se kurzovné nevrací. 

Těšíme se na Vás!

Lektorka a přihlášení na kurz: 

Olga Vondráková, Nature in Drop