Paptoys - kreativní papírové skládanky

28.09.2023

Co to je Paptoys? 

Paptoys je kreativní hračka z papíru. Je vyseknuta z pevné lepenky tak, abyste ji mohli snadno vyloupnout, domalovat nebo polepit a hrát si.

Jak vznikají papírové hračky?

Na začátku je návrh, kresba. Většinu hraček kreslí výtvarnice a designérka Lucka Ulíková. Na mně je potom technické zpracování. Každou věc nejméně desetkrát vystřihnu a vyzkouším, abych zjistila, jestli skládanka opravdu funguje. Potom budoucí hračku pošlu ke grafičce, která ji zakřivkuje – upraví její tvary tak, aby se podle nich mohla udělat kovová raznice. Když mi to pošle zpátky, tak znovu stříhám a skládám – z tenkého i z tvrdého papíru. Nakonec se návrh dostane do výsekové dílny, kde vyrobí raznici a hračku vyrazí z materiálu, který si tam dovezeme. Potom trávíme hodiny v tiskárně, kde se razí jeden výrobek za druhým a my u prvních kontrolujeme, jestli se všechny části dají dobře vyloupnout, i takové drobnosti jako jsou třeba očička u rybek. Když je všechno v pořádku, tak se vyrazí zbytek hraček a my si je potom odvezeme, zabalíme do sáčků, opatříme návodem a tipy na to, jak si hračku dotvořit ... A potom prodáváme :-). Jezdím na trhy (jarmarky) a kreativní výstavy, kde je prodej spojený s dílničkou, kde děti malují a mohou si ony i jejich maminky všechno prohlédnout a vyzkoušet. Pro nás je to zajímavá a podnětná zkušenost jak dál. 

Jak vás napadlo dělat hračky z papíru?

Začaly jsme s kamarádkou Lucií po večerech, když jsme stříhaly panenky pro svoje děti. Bylo to v zimě na chalupě a holčičky pořád chodily a chtěly další a další postavičky. A my jsme stříhaly a stříhaly a říkaly jsme si, jak by bylo hezké si to nějak usnadnit. Přemýšlely jsme, jak by se taková už vystřižená figurka dala vyrobit a než jsme odjely, už jsme měly v hlavě plán. Začaly jsme si zjišťovat, kolik by to stálo, kdybychom si obrysy nechaly vyrazit a co to všechno obnáší. Učily jsme se za pochodu na prvních dvou výrobcích – to byla trojrozměrná vločka a anděl. 

Můžete říct, jaká je cesta od nápadu k realizaci?

Nevím, jestli je to zajímavé. Je to totiž spousta nenápadné práce, v našem případě po kresbě, návrhu přijde spousta zkoušení, stříhání, upravování, kdy tu hračku necháme skládat i jiným lidem zejména dětem, abychom viděly, jak jim to půjde.

Je něco, co byste poradila někomu, kdo by vás chtěl následovat?

Co se týče nápadu jako takového a jeho realizace, tak si myslím, že to chce hrozně moc trpělivosti a určitě to chce mít za sebou i finanční hotovost a znalosti. Vidím na sobě, kolik jsem se toho musela naučit o raznicích a technice výseků – a stále přicházejí nové věci. Kdybych začínala znovu, snažila bych se toho o oboru, ve kterém nejsem vzdělaná, nastudovat co nejvíc už před tím, než jsme začaly.

Jakou mají papírové hračky výhodu?

Všechno je tak připravené, že se s hračkou dá hned pracovat. Skvělé je, že nepotřebujete nůžky, uděláte lup lup a i složité tvary hned dokonale vyskočí ze čtvrtky. Hodnota těchto našich hraček je v tom, že jsou dobře promyšlené, že se dají využít na více způsobů. Když vezmu rybičky, mohu je zavěsit jako "větrohru", můžu z nich udělat magnetky, vytvořit z nich hru na rybáře, použít je jako šablonu na malování na trička a určitě existuje ještě řada věcí, na které jsme třeba nepřišly a na které přijdou děti samy. Motýlky můžete použít jako prstýnek, ale také jako kroužky na ubrousky nebo třeba jako jmenovky na dárky. Lepenka, ze které jsou hračky vyraženy, je kašírovaná z obou stran, takže se nezkroutí, když ji polepíte, ani když na ni budete malovat vodovými barvami.

Co vás na hračkách z papíru baví?

Strašně mě baví, když vidím s jakým zápalem si děti hračky dotváří, protože aktivní zábavy není nikdy dost. Baví mně zkoušení nových materiálů a jiných použití hračky - skládanky. Papír je prostě skvělý materiál!

Co vás nejvíc inspiruje, nakopává, postrkuje dopředu?

Děti! Děti prostě pořád něco potřebujou. Tu hrad, tu vločku, tu ptáčka... To je to, co přináší ten nápad. Potom člověk sedí a přemýšlí, jak vymyslet ptáka, aby byl trojrozměrný, aby měl křídla a aby létal...

Jak byste třemi slovy charakterizovala Pap-toys?

Kreativní papírová hračka - žádné nůžky, jednoduché, ale vychytané.


Co všechno najdeme v Paptoys řadě?

Máme trojrozměrnou vločku, závěsné rybky, andělského anděla i anděla stojícího 3D, kytkokouli, kytaru, máme baletku a motýlky a také slepičku s kuřátkem. A strom, trojrozměrný stromek :-). Nově máme také dřevěného vyšívacího kocoura a 5 motivů vystřihovánek a omalovánek dioramat - popelku, kapelu, les, město a moře.

Každá hračka je vymyšlená tak, že obsahuje ještě řadu různých detailů a vychytávek – na příklad když vyloupete z lepenky rybičky, tak lepenka, která vám zůstane v ruce se dá použít několikrát jako šablona pro malování na textil. Ke každému výrobku vkládáme do obalu list s nápady, jak se dá hračka využít na někoik způsobů, co dalšího s ní lze dělat a jak si ještě jinak hrát.

Vlaďka Pečínková, Tvořivý Amos